وضعیت بهائیان ایران و جواب‌های جناب محمّدجواد لاریجانی

وضعیت بهائیان ایران و جواب‌های جناب محمّدجواد لاریجانی

وخشور ایران

مطلبی را که به شیوایی تامّ دربارۀ وضعیت بهائیان ایران و جواب‌های جناب محمّدجواد لاریجانی به ایرادات وارد شده به حکومت ایران بیان فرمودید به صورت خبری دیدم.

بیان کردید که ۱۳۶ نفر بهائی در زندان هستند فقط به جرم بهائی بودن و هیچ جرم دیگری مرتکب نشده‌اند و برای اتّهاماتی که به آنها زده شده هیچ مدرکی ارائه نشده است. این قطعاً اشتباه است!! کسانی که شما می‌گویید فقط به علّت بهائی بودن در زندان هستند، مرتکب اعمالی شده‌اند که مضرّ به حال حکومت ایران است. شاید شما خبر نداشته باشید. بنده به مواردی از آنها اشاره می‌کنم:


 

اوّل: اشاعۀ محبّت و الفت بین اهالی ایران است که مضرّ به مصالح حکومت است. زیرا اگر اختلاف و دشمنی بین آحاد ایرانیان نباشد، نمی‌توان از آنها بر ضدّ یکدیگر استفاده کرد.  همین رویّه‌ای که بارها قصد کرده‌اند در میان خود بهائیان نیز به شیوه‌های مختلف پیاده کنند و تا کنون توفیق نیافته‌اند.

دوم: اقدام به آموزش سواد به کودکان محروم نقاط دورافتاده که مضرّ است. این کودکان باید بدون سواد بار آیند به چند دلیل. اوّل آن که اگر باسواد شوند در آینده قصد ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر و نهایتاً دانشگاه را خواهند داشت که لابدّ بعد از فراغت از تحصیل کار میخواهند که در توان حکومت نیست فراهم آورد؛ دوم، اگر به تحصیل روی آورند، کارهای کارگری و کشاورزی را که باید انجام دهد؟؛ سوم، اگر اوقات خود را به یادگیری خواندن و نوشتن و غیره بپردازند، باید برایشان کتابها فراهم آورد که بخوانند و این نیز از عهدۀ حکومت خارج است؛ چهارم، کسب سواد و مطالعات بیشتر سبب سعۀ صدر، وسعت بینش، درک بهتر، فراست بیشتر و درایت فراوان‌تر می‌شود و اینها همه مضرّ به مصالح کشور است.

سوم: اقدام به آموزش افرادی که حکومت آنها را از تحصیل منع کرده است؛ یعنی همان کاری که انوشیروان ساسانی کرد و فرزند کفش‌فروشی را اجازۀ تحصیل نداد؛ لابد انوشیروان آنقدر درایت داشته که بفهمد چه کسی باید درس بخواند و چه کسی نخواند. حکومت ایران هم دقیقاً می‌داند چه کسانی باید درس بخوانند و چه کسانی نباید. پس هر کس اقدام به تدریس به هر نوعی به شخص دیگر نماید، مجرم است.

چهارم، اقدام به احداث سدّ خاکی و دایر کردن باغ‌های مشجّر و تولید میوه‌ها جهت عرضه به بازار و غیره. اینها جرم است؛ باید سدّ خاکی را تخریب نمود و هزینه‌اش را نیز از کسی که مجرمانه آن را ایجاد کرده، ولو با فروش رمۀ گوسفندانش، اخذ نمود. آن درختان چون مجرمانه کاشته شده‌اند سزایشان آن است که خشک شوند.

پنجم، اقدام به احداث قبرستان جهت دفن مردگان. از این جرم بزرگتر در تصوّر نیاید. باید به عهد قدیم بازگشت و دخمه‌ها بر روی کوه ایجاد کرد و مردگان را آنجا گذاشت تا طعمۀ لاشخوران گردند. لابد اجداد ما در هزاران سال قبل حکمت این کار را می‌دانستند و به فرزانگی تامّ در این مورد اقدام کرده بودند. ما چون اصالت داریم باید به اصل و نسب خویش توجّه داشته باشیم و بر اثر اَقدام آنها حرکت کنیم.

ششم: گیرم که نیاز به قبرستان باشد. زمین سنگلاخ را که به جامعۀ بهائی می‌دهند که اموات را در آن دفن کنند، باید همانطور سنگلاخی باقی بماند.  چرا آن را آباد می‌کنند و درخت می‌کارند و زیبا می‌سازند و از حالت قبرستان خارج کرده به گلستان تبدیل می‌نمایند؟ اینها جرم است، خانم علائی، جرم.

بنابراین، به سادگی نباید از کنار این قضیه گذشت و باید حق به مسئولین امور داد که این بهائیان را در زندان نگه دارند و نگذارند دست به این قبیل اعمال ناشایست بزنند.

دیگر، فرموده بودید که جناب لاریجانی از آنچه که برای بهائیان رخ داده خبر ندارند. به ایشان حق بدهید. چون آنچه که در حیطۀ مسئولیت ایشان نیست البته خبر ندارند. چون تفکیک امور به نحوی است که کسی از کارهایی که دیگران انجام می‌دهند یا خبر ندارد یا دخالتی در آن نمی‌کند.  آقای لاریجانی از کجا بدانند که زمین سنگلاخی در سنندج برای دفن اموات به بهائیان داده شد که توهینی به آنها شده باشد و آنها سنگ‌ها را با زحمات بسیار جا به جا کردند و زمین را خاک گیاهی ریختند و آباد کردند و درخت کاشتند و باغی احداث کردند و بعد از هفده هجده سال، مسئولین چشم طمع به آن دوختند و آن را به انواع حیله‌ها بازپس گرفتند؟

آقای لاریجانی از کجا خبر داشته باشند که در شهرهای مختلف ایران پروانه‌های شغلی بهائیان باطل می‌شود، مغازه‌های آنها تعطیل می‌گردد، صاحبان غیربهائی کارخانه‌ها وادار به اخراج بهائیان می‌شوند و فشارهای شغلی بر آنها زیاد می‌شود؟ ایشان که مسئول مغازه‌ها و بسته یا باز بودن آنها نیستند. ایشان مسئول نیستند که در یکی از بلاد به درون مغازه‌ها بمب‌های آتش‌زا می‌اندازند و اموال بهائیان را نابود می‌کنند. یعنی انتظار دارید که کسی را بگمارند که کسی داخل مغازه‌ها بمب نیاندازد یا مأمور بگذارند که به ایشان خبر دهد؟

آقای لاریجانی از کجا باید خبر داشته باشند که چرا دانشجویان را اجازه ورود به دانشگاه نمی‌دهند یا اخراج می‌کنند؟ ایشان که وکیل و وصیّ کسی نیستند که چرا از دانشگاه اخراج شده است یا مأمور مراقبت از دانشگاه‌ها نیستند که کسی را اخراج نکنند یا کسانی را اجازه ورود بدهند.

آقای لاریجانی از کجا باید خبر داشته باشند که باغی را در مرودشت شبانه نابود کردند و درختانش را از کمر بریدند؟ مگر ایشان وظیفه دارند که به همۀ نقاط ایران بروند و از همه کاری سر در بیاورند؟

فرموده بودید که جناب لاریجانی گفته‌اند که بهائیان مشکلی ندارند. درست می‌گویند ابداً ایرادی به ایشان وارد نیست. زیرا از نظر ایشان بی‌گناه به زندان رفتن، از ارث محروم شدن، در دبستان محلّ توهین مذهبی واقع شدن، از محلّ کار اخراج شدن، مصادره اموال شدن، محلّ هجوم مأمورین به منزل و چپاول رایانه و تلفن همراه و گذرنامه و شناسنامه و کارت ملّی و کتاب و هر آنچه که به درد بخور است شدن، با زنجیری به پا و دست دور خیابان گردانده شدن، در هنگام بیماری در زندان از طبیب و بیمارستان محروم ماندن، از مرخّصی که دیگر زندانیان استفاده می‌کنند محروم ماندن، به علّت تحصیل یا تدریس به زندان رفتن و امثال ذلک ابداً مشکلی نیست. اینها مشکل به حساب نمی‌آید. شما باید انصاف داشته باشید. اوّل مشکل را بیان کنید و تعریف نمایید و سپس به جناب لاریجانی ایراد بگیرید.

ایراد گرفته‌اید که مسئولین ایران به بهائیان فشار وارد می‌آورند که ایران را ترک کنند. اوّلاً نگه داشتن چند نفر در فرودگاه و استفسار از علّت برگشت آنها، یا توقیف گذرنامه به علّت مراجعت به وطن، یا وعدۀ لغو حکم زندان به شرط ترک دائمی کشور و امثال ذلک که شاید تعداد آنها ابداً داخل در حساب نیاید دالّ بر این نیست که مسئولین حکومت قصد اخراج بهائیان را دارند؛ ثانیاً، فرض گیریم که بخواهند آنها را تشویق به خروج از ایران کنند، حتماً قصد خیر دارند و مایلند در ممالک دیگر از رفاه بیشتری برخوردار شوند و بتوانند تحصیل کنند و کار کنند و کسی کاری به کارشان نداشته باشد و پروانه کار بگیرند. والاّ آنها بهائیان را ایرانی می‌دانند و حقّ شهروندی برایشان قائلند. مثلاً همین خدمت مقدّس سربازی، به نحوی منصفانه و یکسان رفتار می‌کنند که اگر فرد بهائی بی‌سواد باشد (بدبختی این است که بهائی بی‌سواد پیدا نمی‌شود) یا دکترا داشته باشد، در هر حال سرباز صفر است زیرا نباید بر مسلمان فرماندهی داشته باشد. این کاملاً منصفانه است. بدین لحاظ هر کس که مایل است به سربازی برود بهتر است قبل از ورود به دبستان وارد خدمت نظام شود که سرباز صفر بودنش کاملاً منطقی باشد. از آن گذشته مگر شهروندی جز این است که باید مالیات داد، عوارض پرداخت کرد، سربازی رفت، آلودگی هوا را تحمّل کرد؟ درست مانند دیگران. همه به طور یکسان در این مورد عمل می‌کنند. چرا ایراد می‌گیرید؟

به زوایای دیگر قضیه نیز نگاه کنید و جناب لاریجانی را متّهم نفرمایید!! با سپاس بی‌پایان از توجّهی که مبذول خواهید فرمود.

Comments are closed.