خانه شهروند بهایی بر سرش خراب شد

 

فریبا داودی مهاجر

 

فرهاد شهیدی  شهروند بهایی  خانه ای داشت در کلارآباد چالوس . سر پناهی که توسط نیروی انتظامی بر سر آن ها خراب شد . یک لودر آوردند و یکی یکی دیوارهای خانه را تخریب کردند . نمی دانم که زمان تخریب خانه ، فرهاد ایستاده بود و تماشا می کرد و یا وقتی رسید خانه اش  به تلی از خاک تبدیل شده بود ، خانه ای که سند رسمی داشت و تخریب کنندگان بدون هیچ دغدغه ای بر روی خرابه های این خانه راه می رفتند و یکی از آن ها لبخندی بر لب داشت و به دوربین می نگریست.

فرهاد و همسرش سالهاست که در این منطقه زندگی می کنند. اهالی محل آن ها را به خوش نامی می شناسندو سرمایه زندگی اشان خانه ای بوده که امروز بر سرشان هوار شده است. زن ساکت نیست و تخریب کنندگان را به باد ملامت می گیرد و آن ها بدون هیچ احساسی با صورت های یخ زده از زن فاصله می گیرند.

تصور این که در قرن ۲۱ درکشوری چون ایران که دارای قدمت تمدنی است بهایی بودن جرم نابخشودنی است سخت نیست ،کافی است به چند خبر که هر روز برای بهاییان ایرانی در گوشه و کنار کشوراتفاق می افتد نگاه کنید.

یک حکم محرمانه افشا می شود. ۹۴ محل کسب بهاییان که ۶ ماه بسته بود حکم پلمپ نهایی می گیرد. هدف مستاصل و فقیر کردن جامعه بهاییان در ایران است. هدفی که از فردای پیروزی انقلاب اسلامی تا امروز دنبال می شود و من و توی مسلمان نمی دانیم که حالا این ۹۴ خانواده ای که از این راه امرار معاش می کردند امروز که سایه گرانی و تورم بر ایران سایه انداخته است چگونه باید زندگی کنندو چگونه باید مایحتاج زندگی خود را فراهم کنند .

 

مردم را منحرف می کنند

 

حجت الاسلام جعفری در جلسه دادگاه این مغازه داران می گوید: اینها فرقه ضاله ای هستندکه ریشه انگلیسی و صهیونیستی دارند. اصالت ندارند. توده مردم را منحرف می کنند و کاملا تشکیلاتی و منسجم دست به این کار می زنند. در این جلسه فردی به نام شیرازی حضور داشت که از قرارمعاونت امنیت منطقه را به عهده دارد . او نیز به منحرف بودن این گروه که حالا صاحبان ۹۴ مغازه هستند اشاره می کند که سرشان به بیت العدل اسراییل وصل است که مشغول کادر سازی هستند. صاحب یکی از این مغازه ها می گوید که عینک ساز است و شغلش کادر سازی نیست اما اقای شیرازی ادامه می دهد که جامعه بهاییان ۴۰۰ وب سایت دارند که معلوم نیست این وب سایت ها چه ربطی به بستن بقالی و عطاری این بهاییان دارد.

داستان به اینجا ختم نمی شود و ادامه دارد. فردی به نام رضا عنایتی که مدیر کل امنیتی ،انتظامی استان مازندران است و به دشمنی با بهاییان مشهور است به مسئولین زیربط حکم پلمپ مغازه ها را محرمانه ابلاغ می کند. به نهادهایی چون  فرماندهی  سپاه کربلا مازندران ، فرماندهی  انتظامی استان مازندران ،رئیس کل دادگستری استان مازندران، دادستان  عمومی و انقلاب مرکز استان، مدیر کل محترم اطلاعات استان مازندران و بسیاری از نهادهایی که می توانند بر فشار گسترده بر روی بهاییانی که تنها مغازه دار هستند موثر باشند.

به گفته  گزارشگر بهایی نیوز” طی شش ماه اخیر هیچ مسئولی در استان مازندران مسئولیت پلمب واحدهای صنفی بهائیان را در سال گذشته برعهده نگرفته و با وجود پیگیری شهروندان بهایی جوابی به آنان داده نشده است.”

به دنبال این ماجرا چند نفر از مغازه داران شروع به پیگیری ماجرا می کنند چرا که بدون این مغازه ها قادر به امرار معاش نیستند اما ۵ نفر از آنها توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و راهی زندان می شوند. البته ماجرای بستن مغازه های متعلق به بهاییان جدید نیست و در سالهای گذشته اداره اماکن بارها محل کسب شهروندان بهایی در شهرهای مختلف کشور را  پلمپ کرده است .

چنانچه از تاریخ ۲۴ آبان ۱۳۹۴که چند شهروند بهایی به نام های وحید کرمی، زرین آقابابایی و کیوان نیک آئین ساکن اصفهان بازداشت شده و تاکنون هیچ دادگاهی برای آن ها برگزار نشده است . افرادی که با جرم های زیر روبرو هستند .

 

۱-تشکیل و اداره جلسات غیرقانونی معاند با نظام

۲-عضویت فعال در تشکیلات و جلسات سازمان یافته

۳- فعالیت موثر تبلیغی

۴-اباحه گری و ترویج افکار ضد فرهنگی

۵-تولید،توزیع،تکثیراثارسمعی و بصری غیرمجاز

۶-تحریک و ترغیب افراد مسلمان

 

همچنان در زندان بسر می‌برند

 

نه سال است  که اداره‌کنندگان پیشین جامعه بهایی ایران  بازداشت شده اند و همچنان  در زندان بسر می‌برند. ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۷ مدیران جامعه بهایی ایران بازداشت شدند. فریبا کمال آبادی، مهوش ثابت، بهروز توکلی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی و وحید تیزفهم مدیران جامعه بهایی ایران بودند. شاید آن ها به نسبت «محفل اول بهاییان» که سال ۵۹ ربوده شدندو هرگز از آن ها خبری به دست نیامد  خوش شانس بودند و یا نسبت به اعضای محفل دوم بهاییان که در سال ۱۳۶۰ به فاصله کمتر از یک سال بازداشت و پس از دوهفته حضور در زندان و شرایط سخت اعدام شدند ولی در تمام این سال ها افرادی تنها به این دلیل که مسلمان نیستند و بهایی هستند در نهایت رنج و سختی و فشار به سر بردند . شکنجه شدند و بدون دادرسی عادلانه اعدام شده و یا زندان های طویل المدت را پشت سر گذاشتند . از اعضای محفل یاران ۷ نفر اعدام شدند و بهایی ستیزی به عنوان جز لاینفک جمهوری اسلامی شناخته شده است .

آیت الله مکارم شیرازی آن ها را مفسد فی الارض و محارب با خدا می داند و به نظر می رسد جمهوری اسلامی تا زمانی که با بهاییان ایران چنین رفتار حذفی که فرقی با نسل کشی ندارد را تغییر ندهد نمی تواند به هیچ عنوان مدعی عدالت حداقلی در مجامع بین المللی جهان از خود دفاع کند آن هم وقتی که زندانیان بهایی حتی از امکان درمان مناسب بهره مند نیستند.

 

شهرام اشراقی و عفیف رحیمی نیاز به کمک دارند

 

شهرام اشراقی یکی از زندان بهایی زندان اصفهان  است که با وجود  بیماری شدید ریوی  اجازه درمان ندارد. ریه های او چرک کرده و دائما تب می کند و اجازه مرخصی به وی نمی دهند. وی در بند ۳ این زندان  که مخصوص زندانیانی با جرائم مواد مخدر است نگهداری می شود  بازداشت است و اخیرا عارضه ریوی او  تشدید شده است همچنین در روزهای گذشته  عفیف نعیمی به بیمارستان قلب تهران منتقل شد که  وضعبت جسمی آقای نعیمی شهروند بهایی زندانی خوب نیست و نیاز به درمان های اساسی و تکمیلی دارد . این در حالی است که مسئولین زندان در مقابل انتقال ایشان به بیمارستان بارها مخالفت کرده بودند

از سوی دیگر ۲۰ شهروند بهایی که قبلا  بازداشت شده بودند هر کدام از یک سال تا چهارسال ، محکوم به حبس تعزیری و تعلیقی شده اند، این احکام از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب یزد صادر شد و در تاریخ ۲۷ فروردین ۱۳۹۳در شعبه تجدید نظر استان به تایید رسیده است .

 

از انقلاب ۱۳۵۷ تاکنون بهائی ستیزی به شکلی جدید و شدید و مستمر ادامه یافته است. همدستی حکومت و علمادر بهائی به یکی شدن بهائی ستیزان حکومتی و علما تبدیل شد و شکل جدیدِ سیاستِ رسمی در جمهوری اسلامی را به خود گرفته است

این بهایی ستیزی تا به جایی پیش رفته که بهاییان پس از مرگ هم از دست آن ها خلاصی نیافته و گور هایشان تخریب می شود .

 

Comments are closed.