گزارشگرویژه حقوق بشر بانو عاصمه جهانگیر

 

ما امضاء کنندگان این نامه که بسیاری ازما از زندانیان
سابق زندانهای ایران بوده ایم از نزدیک شاهد نقض گسترده حقوق اولیه انسانی و مصادیق شکنجه روحی زنان و مردانی بوده ایم که به دلیل فعالیت های مدنی به حبس های طویل المدت از حبس بیست سال به بالا به دلیل صرفا اعتقاد دینی و بهاییت ودیگر تفکرات مختلف حتی اعتقاد داشتن به عرفان و مسایل فلسفی وحتی معتقد به ادیان مسحیت.
ویا به دلیل باور به گروه سیاسی خاص و یا حتی فعالیت حقوق بشری به زندان های طویل المدت محکوم شده بودند…بانوانی فرهیخته چون فریبا کمال ابادی ،مهوش شهریاری ،مریم اکبری منفرد ،زهرا زهتابچی ،فاطمه مثنی ،نرگس محمدی ،اتنا دایمی ،ریحانه حاج ابراهیم ،نسیم زرگران ،و دیگرانی که در این مجال کوتاه قصد نداریم به شرایط تک تک این زنان و مردان فرهیخته که درحکومت جمهوری اسلامی ایران به عنوان زندانی امنیتی نام گذاری شده اند بپردازیم که ما نیز مدتی پیش در کنارایشان زندانی بوده ایم و شاهد بی عدالتی های مختلف از سوی حکومت به اصطلاح اسلامی نسبت به انها بوده ایم.
قصدمان از نوشتن این نامه تلاش برای نجات انسانی ایست که ظاهرا سپاه پاسداران ماههاست که علاوه بر زندانی کردن او ،تمامی حقوق انسانی و حتی سلامتی ایشان را نیز به مخاطره جدی انداخته است وعلنا تهدید نموده که اززندان زنده بیرون نخواهی رفت.
متن گزارش درذیل تقدیم میگردد:
آرش صادقی زندانی سیاسی محکوم به نوزده سال حبس و محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین علیرغم وضعیت وخیم جسمی همچنان از خدمات درمانی و پزشکی مناسب محروم است .طی روز های اخیر تمامی اعزام های او به بیمارستان لغو گردیده .
او به دلیل آسیب شدید جسمی که در دوران اعتصاب و پس از آن به او وارد شده و در سایه عدم رسیدگی درمانی و پزشکی مناسب وخیم تر گردیده مجبور به استفاده دارو های زیادی است. داروهایی که صرفا بصورت موقت اثر دارند زیرا وی نیازمند درمان فوری و مناسب پزشکی است.
او قادر به خوردن و هضم غذا های جامد نیست و روزانه یک وعده میتواند غذا بخورد که یک پیاله آب حبوبات یا مقداری آب گوشت است.موتیدون برای زخم معده ،رپنتومید برای سندرم معده و رفلکس و تهوع
فمی لاکت برای دفع اختلالات گوارشی چ زخم های گوارشی و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن
معده و دستگاه گوارش او بشدت آسیب دیده طوری که پزشکان قبلا به او گفته اند که با توجه به آسیبی که معده و دستگاه گوارش دیده تا سالیان متمادی از داروهای دفع و هضم استفاده کند.
پروپانول که برای آریتمی قلب و تضعیف و تحلیل ماهیچه های قلب استفاده میکند
ورافین و هپارین که برای غلظت خون بالا تجویز شده و همچنین آسپرین و گلوپی دوگرال که برای جلوگیری از چسبیدن پلاکت ها به یکدیگر مصرف میکنداستفاده از اسپری های تنفسی سالبوتامول و بکلومتازون زیرا آرش صادقی پس از دوران اعتصاب غذا دچار عفونت ریه و آسم گردیده مبتلا شدن به عفونت کلیه و مجاری ادراری و مصرف آنتی بیوتیک که در سایه آسیب شدید به معده نمیتواند آب کافی مصرف کند و همچنین ویتامین های لازم به بدن وی نمیرسد که همین موجب کوچک شدن کلیه راست گردیده وزن آرش داشته تا الان بیش از بیست کیلو کاهش داشته است و همچنان با دخالت نهاد های امنیتی و قوه قضاییه از خدمات درمانی محروم مانده است.
همچنین قابل ذکر است که همسر این فعال حقوق بشر (گلرخ ایرایی)که به جرم داستانی منتشر نشده در مورد سنگسار در بند نسوان زندان اوین به سر میبردبا مشکلات مختلفی در خصوص ملاقات با ارش روبه روست.
به تازگی مطلع شدیم که اخیرا ۴۵نفر از سفرای مقیم تهران از سوی سازمان زندان های ایران وحقوق بشر اسلامی دعوت به بازدید از زندان اوین شدند
ایا از بند ۳۵۰و محل نگهداری ارش صادقی که هر روز بدنش به تحلیل میرود و حتی حق طبیعی و اولیه استفاده از پزشک و بیمارستان را از او دریغ کرده اند نقض آشکار حقوق بشر نیست ؟!
این نامه به قلم شکوفه آذر ماسوله (پریسا آزادی) فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق بند نسوان و با تایید فعالان سیاسی و مدنی که قبول زحمت نموده ومتن فوق را امضای نموده اند تهیه شده است.
اکنون به عنوان یک فعال حقوق بشری و زندانی سیاسی که خود نیز از قربانیان خشونت و اعدام رژیم جنایتکاردیکتاتوری اخوندی بوده ام وشاهد بیعدالتی و خشونت و اعدام خانواده ام در دهه شصت ،بوده وخود نیز قربانی زندان های دیکتاتوری بوده ام از شما تقاضا مینمایم به وضعیت وخیم این زندانی سیاسی (ارش صادقی ) که جانش در معرض خطر است…. و دیگر زندانیان سیاسی که هیچگونه رسانه ای برای اطلاع رسانی ندارند و در سکوت خبری به عنوان زندانیان گمنام به فراموشی سپرده میشوند توجه ویژه نمایید…و این دروغ بزرگ حکومتیان که در ایران زندانی سیاسی وجود نداردرا هرگز باور نفرمایید.
به امید رسیدن ازادی و اگاهی برای مردم سرزمینم و دنیای عاری از شکنجه و اعدام.
اسامی که تاکنون برای امضا به نامه در ارتباط با نامه به ریاست محترم گزارشگر ویژه حقوق بشر بانو عاصمه جهانگیر در رابطه با ارش صادقی پیوسته اند:
١- زرتشت احمدی راغب
٢-اکرم نقابی
٣-شهین مهین فر
۴-راحله راحمی پور
۵-منیژه ناظم
۶-مهشید رحیمیان
٧-افشین افشین جم
٨-منصور اسانلو
٩-شکوفه آذر (پریسا آزادی )
۱۰ – احسان رضوی
١١-عباس غفاری
١٢- روزبه اکرادی
١٣- حسام شهسواری
١۴- مهوش علاسوندی
١۵-نهاد مادران علیه اعدام
١۶-هادی زارع
١٧- فرشته ناجی حبیب زاده
١٨-کوروش حقیقی
١٩-ساناز نادری
۲۰ -امیر مهدی پور
٢١- منوچهر رموز
٢٢-بهرنگ پیر زمان بین
٢٣-هوشنگ پارسایی
٢۴-مازیار قوی دل
٢۵-محبوبه حسین پور
٢۶-کیومرث بحیرایی
٢٧-کوروش برتون
٢٨-حمید کلینی
٢٩-شیدلی شمسیان
۳۰ -امیر صادقی
٣١-تارا صادقی
٣٢-سامان صادقی
٣٣- ساسان صادقی
٣۴-ممتاز صنعتی
٣۵-بیژن فتحی
٣۶-موریک هانلو
٣٧-داوود فرهاد پور
٣٨-میترا ایرانی
٣٩-مهرداد خضری جوادی
۴۰-کوروش پورعباسی
۴١-کاوه طاهری
۴٢-معصومه محمد نیا
۴٣-اکبر کریمیان
۴۴-سارا طلایه دار
۴۵-ندا واحدی
۴۶-هما احد
۴٧- نیلوفر پارسا
۴٨-سارا سحر
۴٩-نسترن سلامی
۵۰-دانیل مکانی
۵١-شمیم معزی
۵٢-شهلا فاطمی
۵٣-نازنین بهاری
۵۴-مادر اسانلو
۵۵-فرشته اسانلو
۵۶-جمیله روح زنده
۵٧- وحید فرخنده خوی
۵٨-مازیار شکوری
۵٩-حوریه فرج زاده طارانی
۶۰-امیر علی مرادی
۶١-افشین نریمان
۶٢- فرهمند محمود کلایه
۶٣-کیانوش توکلی
۶۴-اکرم دودانگه
۶۵-حمید رضا حسین زاده
۶۶-منیر عمادوند
۶٧- ارش عمادی
۶٨-برات هادی
۶٩- منیر کرمی
۷۰- محمد رضا خوانساری
٧١-علیرضا مهدیلو
٧٢-معصومه نوروز زاد
٧٣-صحرا جمیلی
٧۴-منیر امام وردی
٧۵-سولماز اسکندری
٧۶-فریبا شیرانی
٧٧-حمید معصومی
٧٨-فری رزمجوی
٧٩- رضا محمدی
۸۰- کیوان شکوری
٨١-فرشاد اسود
٨٢-انسیه باروتی
٨٣-دکتر سیاوش عبقری (استاد دانشگاه )
٨۴-دکتر شهلا عبقری (استاد دانشگاه )
٨۵-سید محمدبزرگی
٨۶- مهرداد سید عسگری
٨٧-فریبا سلیمی
٨٨-فرامرز حکمت آرا
٨٩-ریتا رضایی
۹۰-محسن اصغری
٩١-بابک آسیایی
٩٢-علیرضا جمشیدی
٩٣-یوسف تبریزی
٩۴-رضا دهقان
٩۵-فاطمه طباطبایی
٩۶-نسترن وزیری
٩٧-گلی ابراهیمی
٩٨-زهرا دهقانی
٩٩-امیر علی متولی
۱۰۰-سیما ریاحی
۱۰۱-احسان فتاحی
۱۰۲-فرشاد تنهایی
۱۰۳-باران بهاری
۱۰۴-ساتگین جلالی
۱۰۵- مهرنگ مرادی
۱۰۶-علی میرزایی
۱۰۷-امید نوروز بان
۱۰۸-پرویز پوداس
۱۰۹-مهدی وطن دوست
۱۱۰-عاطفه اقبال
۱۱۱-اعظم دفین
۱۱۲-روزبه مشکین خط
۱۱۳-احترام عبدوس
۱۱۴-مریم هاشمی

Image may contain: 3 people, people sitting

Comments are closed.