سی و دومین روز اعتصاب غذا زندانیان سیاسى و عقیدتی زندان گوهردشت

 

روز پنجشنبه ٩شهریور١٣٩۶ سى ودومین روز اعتصاب غذا حال زندانیان اعتصابى بشدت وخیم شده و برخى دچار خونریزى شدید معده وبرخى از حال رفته و بعضی قادر به تکلم نیستند.

بنابه گزارش سایت خبرى نگاه ، در جریان ملاقات امروز، زندانیان اغلب قادر به ایستادن و یا صحبت کردن با خانواده نبوده و بعضى در جریان ملاقات از حال رفته اند. حال زندانیان سیاسى آقایان ابوالقاسم فولادوند (جواد) ،محمد بنازاده امیر خیزی و سعید شیرزاد،پیروز(محمدعلی)منصورى وخیم گزارش شده است.

فولادوند بدلیل توهین به مقامات تا ۱۲ مهر ممنوع ملاقات شده و امیر قاضیانى به اتهام کشف دستگاه شنود تعبیه شده در دیوار بند (ساخت شرکت اریکسون)به انفرادى منتقل و ممنوع الملاقات شده است. همچنین وضعیت حال سعید ماسوری و شاهین اقدامى وخیم اعلام شده،سعید ماسوری که ١٧ سال را در زندان سپرى کرده دچار خونریزی معده شده و شاهین اقدامى بدلیل افت فشار خون به بهداری منتقل شد ولی بدستور مردانى رئیس زندان از اعزام وى به بیمارستان جلوگیرى شده است.

مردانى از کمک رسانى پزشکان به اعتصاب کنندگان ممانعت بعمل اورده و هیچ پزشکی بدون مجوز او و برخلاف عرف و اصول پزشکى کارى برای بیماران انجام نداده و برگه هاى اعلام اعتصاب زندانیان را پاره واز زدن سرم و سایر رسیدگى هاى فوریتى به بیماران اورژانس خوددارى میکنند .بنظر میرسد بدستورمردانى قصدى براى از بین بردن زندانیان سیاسى وجود دارد.

شاهین دوقى تبار دانشجوی زندانی روز شنبه گذشته توسط مامورین زندان گوهردشت به بند ٢ الف زندان اوین که متعلق به اطلاعات سپاه پاسداران میباشد منتقل و تا روز سه شنبه ٧ شهریورماه به خاطر اعتصاب غذا مورد بازجویی قرار گرفته و توسط ماموران سپاه تهدید به پرونده سازی مجدد شده است. وى پس از انتقالش به زندان گوهردشت در روز سه شنبه ۷/۶/۹۶ به دستور مهدی فر رییس قرنطینه زندان گوهر دشت به سلول انفرادی قرنطینه فرستاده شده وبارها توسط مسئولین قرنطینه مورد توهین و ازار و اذیت قرار گرفته است. و پس از چند ساعت تحمل انفرادی به بند منتقل شده است. حال شاهین که همچنان در اعتصاب غذا به سر می برد وخیم گزارش شده به طوری که طبق گفته نظری یکی از دکتر های زندان گوهر دشت مشکوک به خونریزی معده است. فشار خون او به ۸/۶ رسیده و با ۱۲ کیلو کاهش وزن مواجه شده است .وزن او هم اکنون ۴۶ کیلوگرم می باشد.

قابل ذکر است که از زمانیکه مهدی فر رییس قرنطینه زندان گوهر دشت شده است زندانیانی که به هر دلیل از دادگاه و یا بیمارستان از اعزام بازمیگردند بدستور اوتوسط پاسداران بند ، حمید وحامد حیدریان( از زندانیان عادی) مورد ضرب و شتم ،توهین و ازار قرار گرفته وبا انان رفتارى مانند رفتار با بردگان میشود.

زندانى سیاسى دیگر شهرام پور منصوری که بیش از ۱۸ سال در حبس میباشد به خاطر اعتراض به دوربین هاى نصب شده در سالن ۱۰توسط مسئولین به انفرادی منتقل شده و فعلا هیچگونه اطلاعی از سرنوشت نامبرده در دست نمیباشد.

محمد نظرى زندانى در حال اعتصاب غذا داراى وضعیت جسمى نامناسبى بوده است وی دچار مشکلات قلبى است .خواسته اقای نظری اعاده ى دادرسى پرونده اش میباشد.

زندانى دیگر سالن ١٠ بند ۴ گوهردشت باتیر شاه محمد اف که تبعه ترکمنستان بوده و به اتهام واهى جاسوسی از سال ٨٨ درزندان بسر میبرد نیزجهت اعتراض به عدم رسیدگى به وضعیتش دراعتصاب غذا بسر میبرد.وی ۳ ماه است که از تماس با خانواده و ارتباط با سفارت کشور خود محروم شده است. خواسته وی مانند دیگر زندانیان اعتصابی این است که با وی مانند برده برخورد نشود و بتواند به حقوق اولیه و انسانی خود دست پیدا کند.

با توجه به وضعیت حاکم بر سالن ١٠ بند ۴ زندان گوهردشت و عدم وجود امکانات اولیه از جمله لباس و دارو کسانی که بیماریهاى خاصى دارند نیزتحت فشار مضاعف قرار گرفته اند که از جمله اند :سعید رضایی، عمر فقیح پور، بهروزتوکلی و فرهاد فهندژ ، این زندانیان سالهای متمادی را در زندان گذرانده اند.

کانون حصار از تمامی مجامع حقوق بشرى خواستار پیگیری و رسیدگى به وضعیت وخیم زندانیان اعتصاب غذا کننده در زندانهاى جمهوری اسلامی مخصوصا زندان گوهردشت (رجایى شهر کرج) را دارد.

رونوشت :مردم ایران

خانم عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشرایران

اقای سید رعدالحسین کمیسر حقوق بشر سازمان ملل

سازمان عفو بین الملل

صلیب سرخ جهانی

Image may contain: one or more people

Comments are closed.